Meidän lasten vuoden 2025 joulukoristeet
MAINOS / KORISTEET SAATU LYHTYTALO*
Hei ihana! 🩷 Pitkään blogia seuranneet tietävät varmasti jo, että meillä on ollut tapana esikoisen ensimmäisistä vuosista antaa lasten valita itselleen yhden joulukoristeen joka vuosi. He saavat viedä koristeet sitten mukanaan kun muuttavat omaan kotiin. Isommilla lapsilla alkaakin olla jo melkoiset kokoelmat. Olen bongannut tämän aikanaan Iinan blogista ja ihastuin perinteeseen saman tien.
Lasten valinnoissa näkyi kyllä ehdottomasti heidän persoonansa. Taaperollakin oli ensimmäistä kertaa oikeasti selkeä mielipide omaan koristevalintaansa.
Tänä vuonna saatiin joulukoristeet osana Instagramissa toteutettua yhteistyötä Hyvinkääläisen Lyhtytalon kanssa.

10-vuotiaan valinta
Meidän 10-vuotias valitsi nopeasti itselleen tämän suloisen koiran villapaitoineen. En taaskaan yllättynyt tästä valinnasta. Eläinteema joulukoristeissa sen kun vain jatkuu vuosi toisensa jälkeen.

8-vuotiaan valinta
Tänä vuonna myös tokaluokkalaisen valinta oli söpö koirakoriste. Tuntuu, että siskokset valitsevat joka toinen vuosi erilaiset joulukoristeet ja joka toinen vuosi hyvin samanlaiset. Tämä oli taas se samanlaisten joulukoristeiden vuosi.

2-vuotiaan valinta
Me tiedettiin taaperon valinta heti, kun nähtiin tämä ja oltiin oikeassa. 2-vuotias rakastaa busseja ja junia, joten tämä koriste kiinnitti pienen huomion heti. Ja onhan se aivan super söpö.
Toki tämä on aiheuttanut sen, että ollaan jouduttu keskustelemaan taaperon kanssa siitä mikä on koriste ja mikä on lelu.
Tämä on yksi omista suosikki perinteistäni lasten kanssa. Olen tosi onnellinen siitä, että saatiin aloitettua tämä heti silloin kun esikoinen oli aivan pieni. Meidän kuusessa on jos jonkinlaista koristetta kiitos lasten.
-Jenni
Seuraa minua: Instagram / Facebook / Tiktok / YouTube
Podcast: Kaverin kanssa


4


Niin ihana perinne, jossa lapsen persoonallisuus ja kiinnostuksenkohteet näkyvät! Tällainen olisi kiva omalle lapselle tai vaikka kummilapselle 🙂
Tää on ihana perinne ja oon puhunut myös muutamien isovanhempien kanssa, että he tekevät tätä lapsenlapsen kanssa. Tää on mahdollista toteuttaa kyllä ihan kenen kanssa vaan. 🩷
Voi miten ihanat nuo koirakoristeet 😍
Ja on tosiaan hyvä idea tällainen perinne 😊
Eivätkö olekin! 😍 Ne on kyllä herättäneet ihastusta kuusessa roikkuessaan.