Hae
Big mamas home

Marenkikreemi ja sen värjäys

*Sisältää mainoslinkkejä

Nyt mennään aiemman täytekakun kuorrutteeseen ja koristeluun! Olen tehnyt nyt hieman omia testauksiani ja todennut, että kuorruttamisessa marenkikreemi on verraton. Koen sen helpommaksi ja pehmeämmäksi työstää, kuin esimerkiksi voikreemi. Se on myös ulkonäötään samenttisempaa. Tämän kanssa pitää nähdä hieman enemmän vaivaa, mutta se on ehdottomasti sen arvoista.

 

 

Käytin kakun kuorruttamisessa neljää eri väriä (valkoinen, vihreä, vaaleanpunainen ja kerma). Käytän ehdottomasti eniten Fractal Colorsin elintarvikse värejä, jotka ostan My Dream Daysta (mainoslinkki*). Tykkään erityisesti helposta pakkauksesta. Tähän kakkuun käytin Fractal Clorsin sävyjä Cream (mainoslinnki*), Flamingo (mainoslinkki*) ja Grass green (mainoslinkki*). Käytin sävyjä todella varoen, jotta sain riittävän hempeät sävyt.

 

 

Käytin tähän marenkikreemiin muuten Eleplantin palaa, joka siis toimii täysin kuin voi, mutta on vegaaninen. Siinä on myös toinen loistava ominaisuus. Eleplantista tehty voikreemin on suoraan valkoista, ilman erillistä värjäämistä. Tavallisesta voista tehdessä, kreemi jää aavistuksen keltaiseksi.

 

VINKKI: Varmista, että voi ja munat ovat huoneenlämpöisiä.

 

Marenkikreemi

 

  • 5 huoneenlämpöistä kananmunaa
  • 1/3 dl vettä
  • 1 3/4 + 3/4 dl sokeria
  • 500 g huoneenlämpöistä voita

 

Resepti:

  1. Riko munat ja erottele valkuaiset omaan kulhoonsa.
  2. Mittaa kattilaan vesi ja 1 3/4 dl sokeria. Suosittelen pientä kattilaa.
  3. Kuumenna vesi kiehuvaksi. Sekoita, kunnes sokeri on liuennut veden sekaan.
  4. Ota kattila liedeltä.
  5. Vatkaa valkuaisista kevyt vaahto. Koostumuksen pitäisi olla valkoista, liikkuvaa ja siitä pitäisi erottaa pienet kuplat.
  6. Lisää 3/4 dl sokeria valkuaisvaahtoon hiljakseen, koko ajan vatkaten.
  7. Jatka vatkaamista. Laita samalla sokeriliemi takaisin lämpimälle levylle. Laita elektroninen lämpömittari sokeriliemeen. Anna kiehua hiljakseen, kunnes seos on 115 asteista.
  8. Kaada sokerivesi ohuena nauhana valkuaisvaahdon sekaan. Vatkaa koko ajan.
  9. Jatkaa vatkaamista, kunnes marenki on huoneen lämpöistä. Ainakin 15 minuuttia. (Ole tarkkana, jos marenki on liian kuumaa, se sulattaa voin.)
  10. Vatkaa tässä välissä voita, kunnes sen väri muuttuu vaaleaksi.
  11. Lisää marenki voin sekaan muutamassa erässä.
  12. Kreemin rakenne todennäköisesti muuttuu vatkatessa, mutta jatkaa vatkaamista, kunnes koostumus on samettinen.
  13. Värjää kreemi haluamillasi väreillä.

 

VINKKI: Kreemin voi myös halutessaan maustaa. Itse käytin vadelma-aromia (mainoslinkki*) kreemin maustamiseen.

 

 

Suosittelen vielä kerran kokeilemaan marenkikreemiä. Se on ehdottomasti sen arvoista, vaikka vaatiikin hieman työtä.

-Jenni

 

Haluatko lukea lisää ajatuksiani? Haluatko päästä syvemmälle ja oppia minusta enemmän? Kiinnostaako tekemäni työ? Kiinnostaako some? Tilaa uutiskirjeeni, liity blogin omaan sisäpiiriin. Kirjoitan sinne enemmän omia henkilökohtaisia ajatuksiani. Kirjoitan työstäni, ovalluksistani ja annan vinkkejä.

Seuraa minua: Instagram / Facebook / Tiktok

Podcast: Kaverin kanssa

LUE MYÖS

Pellillinen maailman parasta porkkanapiirakkaa

Ihana vadelma valkosuklaa juustokakku

Mehevät browniet ja ihana suklaamousse

Suosikkireseptit lastenjuhliin

Todelliset unelmamuffinssit kinuskikreemillä

Kaupallinen yhteistyö

Päivän haaveasu: Jotain hempeää

Kaupallinen yhteistyö: Ellos
*Sisältää mainoslinkkejä

Ystävän päivä tuli ja meni, mutta kevät kolkuttelee lähitulevaisudeessa, jos ei nyt ihan ovella. Erityisesti keväällä itselläni tulee hinku pukeutua vaaleanpunaiseen. Selasin teitä varten Elloksen (mainoslinkki*) valikoimia ja löysin muutaman aivan ihanan helmen. Kokosin näistä päivän haaveasun, jonka punainen lanka on jotain hempeää.

Olen vasta viime vuosina hyväksynyt itsessäni sen, että tykkään tyttömäisistä ja söpöistä asioista. Meidän yhteiskunnassamme ei tyttöjä arvosteta, eikä tyttömäisiä asioita. Aikuisen naisen ei pitäisi olla tällaisista kiinnostunut. Tyttöydet pitäisi jättää sinne lapsuuteen, jos niitä on ollut. Onneksi moni vaikuttaja tuo esille sitä, että aikuisenakin on ok tykätä kaikesta söpöstä.

 

 

1. T-paita (mainoslinkki*) 2. Neule (mainoslinkki*) 3. Farkut (mainoslinkki*) 4. Laukku (mainoslinkki*)

5. Ballerinat (mainoslinkki*) 6. Korvakorut Smiling Design

 

Ihan ensimmäiseksi sananen noista farkuista! Ne ovat mielettömän kauniit! Rakastan noita pieniä kukkakirjailuja. Farkkujen väri on keväisen vaalea ja malli aivan ihana. Minulla on myös todella hyvä kokemus Zizzin farkuista. Ne sopivat ainakin omalle vartalolleni tosi hyvin, joten uskallan suositella niitä. Farkkujen kaveriksi sopisi tuo ihana t-paita.

Tuo sydämin koristeltu neule on myös super söpö ja ihana. Juuri sopivan neutraali miellyttääkseen omaa silmääni.

Nyt on muuten viimeiset hetket hyödyntää alekoodini Ellokselle. Koodilla JENNIKUU25 saat -33 % alennusta täysihintaisesta tuotteesta tai -5 % jo alennetusta tuotteesta. Koodi on voimassa 28.2 asti, joten nyt kannattaa olla vikkelä.

-Jenni

 

Haluatko lukea lisää ajatuksiani? Haluatko päästä syvemmälle ja oppia minusta enemmän? Kiinnostaako tekemäni työ? Kiinnostaako some? Tilaa uutiskirjeeni, liity blogin omaan sisäpiiriin. Kirjoitan sinne enemmän omia henkilökohtaisia ajatuksiani. Kirjoitan työstäni, ovalluksistani ja annan vinkkejä.

Seuraa minua: Instagram / Facebook / Tiktok

Podcast: Kaverin kanssa

LUE MYÖS

Päivän haaveasu: Joulu välipäiviin

Päivän haaveasu: Moderni runotyttö

 Päivän haaveasu: Mitä pukisin äitienpäivänä

Päivän haaveasu: Kukkamekko haaveita

Päivän haaveasu: Raitaneule ja trenssi