Syksyn ihanin yhdistelmä – Kesämekko ja nilkkurit
Hei ihana! Minä kärvistelen täällä taas aivan järkyttävissä menkkakivuista. Puhuin niistä tänään Instagramissa (@jennisanssi) ja sain seuraajien kanssa aikaan tosi hyvää keskustelua. Kiitos todella paljon siitä, jos täällä on joku IG:ssä aktiivinen. 🩷 Täälläkin voi jättää kommentteihin parhaat vinkit kuukautiskipujen lievittämiseen.
Nyt asiaan! Minun piti julkaista nämä kuvat itseasiassa himpun verran aiemmin, mutta tässä on ollut vähän kaikenlaista. Julkaisen tämän nyt siitä huolimatta, että ulkona tarvittaisiin nyt jo jotain kesämekon ja nilkkureiden kaveriksi.

Mekko / New Look
Kengät / Second hand
Laukku / New Look
Korvakorut / Smiling design

Tämä oli loistava yhdistelmä silloin, kun lämpimät säät vaan jatkuivat ja jatkuivat. Nyt ollaan saatu ne ensimmäiset kirpsakat syyspäivät tänne Helsinkiinkin ja tuntuu siltä, että viimein se syksy tulee. Sen myötä tämä mekko kaipaisi ehdottomasti kaverikseen jo neuletta tai paksumpaa takkia.
Kesämekkokausi jatkuu edelleen oikein asustamalla. Harvoin se vaatteiden käyttöaika rajoittuu siihen yhteen kauteen. Syksyn viilentyessä jalkaan voi vetää sukkahousut, mekon päälle neuleen ja nahkatakin.t
Huomaan muuten tällä hetkellä innostuvani ennenkaikkea nimenomaan yksivärisistä mekoista. Minulla on edelleen kaapissa useampi kukkamekko, joista en ole valmis luopumaan. Mutta tällä hetkellä tulee valittua ylle joku näistä yksivärisistä kaunokaisista, joita kaapistani löytyy.

Nämä nilkkurit ovat yksiä suosikkejani ja sopivat mielestäni aivan täydellisesti juuri syksyyn. Ehkä se on tuo ruskea väri, joka sen tekee. Pituus on myös aika kiva. Haaveilen tosin, että löytäisin saappaat tässä värissä ja varsi mieluiten polveen asti. Näillä muhkeilla poihkeilla se on tosin pelkkä haave.
Toivon, että pääsen pian esittelemään teille tätä syksyisempiä asuja. Syksy on lempi vuodenaikani, mitä tulee pukeutumiseen, joten toivon mukaan päästään pian Katrin kanssa kuvaamaan kivoja asuja ruskassa.
-Jenni
KUVAT: Katri Konderla / EDITOINTI: Minä
Seuraa minua: Instagram / Facebook / Tiktok
Muut tilini: @bmhinterior / @elise_visuals / @plustyylit
LUE MYÖS
Raikas ja kaunis asu loppukesään, sekä ajatuksia vihreästä
Hellettä piisaa – Mitä pukea päälle helteellä?


1


Onpa kaunis kokonaisuus! 😊 Mie käytän myös mekkoja ympäri vuoden, helppo asustaa ja kerrostaa mm. sukkahousuilla, neuleilla, säärystimillä ja lyhyillä huppareilla. Nyt törmäsin TikTokissa Martensin uusiin nahkasaappaisiin, joissa on maltillinen korko ja maiharipohja – ne olisivat aivan ihanat just yksiväristen mekkojen kanssa! Saa nähdä, tulisiko ostettua, kun minulla ei itseasiassa ole saappaita 10+ senttiä matalammalla korolla. 🤔😍
https://www.moonshapedlittlebox.fi/